Fontos információk a kullancsokról

Kullancsveszély

A kullancsok pókszabású külsőélősködők, melyeknek kártétele kettős: egyrészt vért szívnak, ám az igazi veszély az, hogy eközben különböző vírusokat, baktériumokat, egysejtűeket oltanak be az állatokba és az emberbe is. Ez az ún. beoltás időigényes folyamat, ugyanis a kérdéses kórokozók a kullancsok garatgyűrűjében, ill. bélrendszerében találhatók. Általánosságban elmondható, hogy egy kórokozó gazdaállatba juttatásához min. 24 óra vérszívás szükséges. A gazdaállatban eltölt idő növekedésével egyenes arányban fokozódik a fertőződés valószínűsége, ugyanis a kullancs előbb-utóbb visszaöklendezi a felszívott vér egy részét, így garantáltan kedvencünkbe juttatva a bélrendszerében található összes veszélyes kórokozót. Sajnálatos módon a fertőzött kullancsok számának növekedése miatt egyre gyakoribbá válnak ezek a megbetegedések mind a kisállatok, mind az emberek körében. Emiatt perdöntő fontosságú, hogy amennyiben kedvencünkben kullancsot találunk, azt azonnal távolítsuk el! A kullancs eltávolítása történhet speciális kullancskiszedő csipesszel, szemöldökcsipesszel vagy egy határozott mozdulattal, puszta kézzel is. Célszerű a kullancsot a nyakánál, tehát a megduzzadt testi része alatt, közvetlenül a bőrfelület fölött megfogni és így eltávolítani. A kullancs benzinnel vagy szappanos vízzel történő mosása súlyos hiba, ekkor ugyanis az élősködő elkezd fuldokolni, és a benne lévő kórokozókat beleöklendezi kedvencünkbe.

A kullancsok által terjesztett legveszélyesebb betegségek kutyában a Lyme-kór és a babesiosis, védőoltás Magyarországon csak a Lyme-kór ellen létezik.

A kullancsok főleg a dúsabb növényzetű ligetes, fás, bokros, gazos, elhanyagolt területeken fordulnak elő különösen nagy számban, de napjainkban már szinte mindenhol jelen vannak, így a családi házak kertjében is. Emiatt olyan kutyák is találkozhatnak kullancsokkal, akiket egyáltalán nem visznek sétálni. Tévhit, hogy a kullancsok a fák tetejéről „vetik magukat” áldozataikra, ugyanis még a kifejlett példányok sem másznak 150 cm-nél magasabbra, így az igazán veszélyesek a csalitos, bokros területek lesznek. Nagyon fontos, hogy a kullancsok aktivitása nem az évszaktól, hanem a hőmérséklettől függ, így enyhe tél esetén gyakorlatilag egész évben számolnunk kell azok kártételével.

Nemcsak a kifejlett kullancs, hanem valamennyi mozgásra képes fejlődési alak szív vért, ezek ugyanúgy hordozzák az emberre-állatra veszélyes kórokozókat, mint a kifejlett egyedek.

A kullancsok elleni védekezésnek 2 alapvető módja ismert:

Az ún. spot on készítmények, melyeket az állat bőrére kell csepegtetni, általában 1 hónapos védettséget adnak. Az egyes készítmények hatékonysága között eltérések vannak, ezért javasoljuk, hogy mindig kérje ki állatorvosa véleményét.
Számtalan olyan nyakörv kapható, amelyek állítólag kullancsellenes hatással is bírnak, de csak az állatorvosoknál, állatpatikákban beszerezhető nyakörvek bírnak tényleges kullancsellenes hatással. Az állateledelboltokban, áruházláncokban fellelhető, általában olcsó és színes nyakörvek döntő többsége SEMMILYEN kullancsellenes hatással nem rendelkezik!! Ennek az az oka, hogy ténylegesen védelmet nyújtó nyakörvek hatóanyaguk miatt gyógyszernek minősülnek, így azokat csak szakember árulhatja.

A különböző spray-k, porok legtöbbjének hatékonysága megkérdőjelezhető és általában csak rövid ideig (néhány napig) nyújtanak védelmet.

Az egyre jobban elterjedő mágneses, ultrahangos és egyéb „bionyakörvek” semmilyen tudományosan bizonyított hatékonysággal nem rendelkeznek.

Fontos megjegyezni, hogy súlyos kullancsveszély esetén szükség lehet a különböző készítmények kombinálására, ezért a hatékony védekezésről mindig kérdezze meg állatorvosát.